Tel: 502 037 207

Leśna KonferencjazdjjpgZapraszamy rodziców, pedagogów, nauczycieli i wychowawców przedszkoli, placówek edukacyjnych, animatorów, psychologów, terapeutów zajęciowych, edukatorów ekologicznych, leśników, przyrodników i wszystkich zainteresowanych edukacją, edukacją leśną, odpoczynkiem blisko przyrody, tematyką przedszkoli leśnych na Konferencję Leśną w Łubnianach organizowaną wspólnie przez Leśne Przedszkole Bajkowy Las , Polski Instytut Przedszkoli Leśnych z Białegostoku oraz Wrocławskie Stowarzyszenie Wychowawców. Celem konferencji jest upowszechnianie wiedzy o przedszkolach leśnych , edukacji w lesie oraz wywołanie dyskusji na ten temat. Chcemy by nasza konferencja przyczyniła się do popularyzacji przedszkoli leśnych na Opolszczyźnie i w Polsce aby więcej dzieci miało możliwość przebywania i edukacji na łonie natury.
Program konferencji, regulamin, informacje o wykładach oraz warsztatach znajdziecie w poście poniżej
Zgłoszenia przyjmujemy poprzez Facebooka, na e- maila : n.siedlecka@onet.pl ;katarzynasowa1509@interia.pl oraz telefonicznie : 530 654 333 oraz 502 037 207

Koszty udziału w Leśnej Knferencji:

  1. Sobota i niedziela (wykłady i warsztaty ) - 180 zł.( w tym koszty obiadów, przerw kawowych oraz materiałów na wykłady i warsztaty)
  2. Sobota (wykłady) - 80 zł.( w tym koszty obiadu, przerw kawowych oraz materiałów)
  3. Niedziela (warsztaty) - 100 zł.( w tym koszty obiadu , przerw kawowych oraz materiałów) 

PROGRAM KONFERENCJI :

SOBOTA 06.10 ( wykłady )Budynek Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Łubnianach ul.Opolska 51

9 :45 Przybycie oraz powitanie

10:00- 10:45 Agnieszka Katarzyna Kuźba. Co to jest Zespół Deficytu Natury, dlaczego i jak mu zapobiegać? Raport z badań w Polsce i na świecie .

11:00 -11:45 Szymon Godawa . Przedszkole leśne - dlaczego TO działa. Psychologiczne i pedagogiczne aspekty funkcjonowania tego typu placówek, korzyści i ryzyko dla dzieci.

12:00-12:45 Agnieszka Rudnicka- leśne przedszkole okiem leśnej mamy:"  Z perspektywy rodzica."

13:00-14:00 Dorota Zaniewska ,Agnieszka Kudraszow .Doświadczenia leśnych przedszkoli w Polsce oraz Czas na leśną szkołę

14:00 -15:00 Obiad

15:00- 15:45 Rafał Ryszka .Prezentacja koncepcji przedszkoli leśnych/ Waldkindergarten.

16:00-17:00 Rafał Ryszka . Poznanie metodyki i pedagogiki niemieckich Waldkindergarten – przedszkoli leśnych .


NIEDZIELA 07.10( warsztaty) Bajkowy Las Łubniany ul. Krzyżula 8

Warsztaty będą się odbywać w plenerze dlatego prosimy o przygotowanie się na różne warunki pogodowe.Ilość miejsc na warsztatach ograniczona.

10:00-12:00 Rafał Ryszka- praktyczne przykłady gier i zabaw w pracy ,w przyrodzie z małymi dziećmi.

12:30- 14:00 Agata Preuss -edukacja matematyczna i językowa w leśnym przedszkolu albo Anna Parzychowska- zajęcia malarskie (do wyboru jeden z warsztatów )

14:00-15:00 Obiad

15:00-16:30 Szymon Godawa. Misy i gongi w przestrzeni przedszkola leśnego

Podczas masażu dźwiękiem na ciele masowanej osoby ustawia się misy, a następnie uderza je filcową pałką. Wprowadza to instrument w wibracje odczuwane na całym ciele.

PRELEGENCI:

1.Agnieszka Katarzyna Kuźba- z wykształcenia pedagog, przyrodnik i animator sztuki. Edukacja naturalna, związek natury z edukacją, literatura piękna, muzyka, teatr, opera, socjologia, podróże, permakultura - to jej główne zainteresowania .Jest mamą dwóch synów i babcią 4 wnuków . Mieszka za miastem. Zapobieganie deficytowi natury u dzieci i dorosłych, kształtowanie kompetencji społecznych i międzykulturowych u dzieci i młodzieży to jej pasja.

2.Szymon Godawa – psycholog, terapeuta, Specjalista Counsellingu Gestalt, masażysta dźwiękiem wg Metody Petera Hesa, jest wegetarianinem, interesuje się filozofią Wschodu, Mandalami, arteterapią, rozwojem człowieka, chodzi po górach.

3.Agnieszka Rudnicka- leśna mama dwójki dzikich dzieci, reprezentuje leśne przedszkole :Leśna Baza Wilczek z Trójmiasta.

4.Dorota Zaniewska i Agnieszka Kudraszow- Współzałożycielki Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych oraz pierwszego leśnego przedszkola w Polsce " PUSZCZYK ".Obecnie "tworzą" pierwszą leśną szkołę w Polsce.

5. Rafał Ryszka – pedagog, współzałożyciel i Członek Zarządu Wrocławskiego Stowarzyszenia Wychowawców (http://www.wychowawcy.wroclaw.pl); członek Towarzystwa Szkół Waldorfskich Waldorfschulgemeinschaft e.V. w Leipzig; koordynator m.in. polsko-niemieckich wymian młodzieży i pedagogów oraz pedagogicznych wizyt studyjnych w Niemczech (certyfikat organizatora projektów międzynarodowych Deutsch-Polnisches Jugendwerk); współpracownik Waldkindergarten „Wurzeln und Flügel” w Leipzig (http://www.wurzelnundfluegel.net); realizator projektów metodą Erlebnispädagogik (pedagogika przeżyć/outdoor education); zawodowo nauczyciel w szkole specjalnej Lernen plus gGmbH Schloss Schönefeld w Leipzig (http://www.schloss-schoenefeld.de); autor artykułów nt. przedszkoli leśnych oraz członek-współzałożyciel Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych.

6.Agata Preuss -Dyrektor i nauczyciel w I Leśnym Przedszkolu Puszczyk, współtwórczyni Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych.

7.Anna Parzychowska- Nauczyciel w I Leśnym Przedszkolu PuszczykRegulamin Leśnej Konferencji:

regulamin1-1jpgregulamin1-2jpg